Ochotnicza Straż Pożarna Łodź - Sikawa
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Ochotnicza Straż Pożarna Łodź - Sikawa musisz się zarejestrować.
FacebookZmarł Druh Paweł Frankowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż zmarł nasz przyjaciel, wieloletni Członek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź - Sikawa - druh Paweł Frankowski.

 


Groźny pożar przy ul. Zbocze 12

W dniu 19 stycznia 2012r. około godziny 0:16 do Miejskiego Stanowiska Kierowania KM PSP w Łodzi wpłynęło zgłoszenie o pożarze w kamienicy, przy ulicy Zbocze 12. Na miejsce zadysponowano 11 zastępów PSP ( JRG 8, 4, 1 i 2) i 3 zastępy OSP ( GBA, GLBM z naszej jednostki oraz GBA z OSP Mileszki ). Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się poddasze murowanego, mieszkalnego budynku wielorodzinnego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podzieleniu terenu pożaru na 3 odcinki bojowe:
1. podanie 4 prądów wody przez dwie klatki schodowe do wnętrza budynku.
2. podanie 3 prądów wody na dach w/w obiektu od ul. Zbocze.
3. podanie 2 prądów wody na dach w/w obiektu od podwórka posesji. Jednocześnie w celu oddymienia pomieszczeń wykonano w dachu otwory przy pomocy pilarek. Działania były utrudnione z powodu umiejscowienia pożaru w przestrzeni międzysufitowej oraz konstrukcji dachu w/w obiektu. Użyto kamery termowizyjnej w celu zlokalizowania ogniska pożaru.
W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych zawaleniu uległa część stropu lekkiego. Podczas prowadzonych działań poślizgnął się na śliskiej nawierzchni i lekkiemu wypadkowi uległ druh Cezary Bukrym.
Z zagrożonego budynku ewakuowano 40 mieszkańców do podstawionego autobusu MPK zadysponowanego na miejsce zdarzenia przez CZK. Poszkodowanym, którzy nie mogli powrócić do swoich mieszkań (ze względu na zniszczenia) zapewniono ciepłe napoje oraz lokale zastępcze.
W czasie prowadzonych działań do ZRM zgłosiły się trzy osoby z podejrzeniem zatrucia CO.
Sytuacja pożarowa została opanowana po godzinie 3-ciej, jednakże nasze działania zakończyliśmy dopiero o godzinie 6tej. Łącznie działania trwały ponad 6 godzin.

XX Finał WOŚP

08.01.2012 podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy strażacy z naszej jednostki jak co roku wraz z OSP Mikołajew, Nowosolna, GRS opanowali Aleję Rzemieślników. Oprócz naszych samochodów bojowych można było podziwiać jeden z trzech w Polsce Ciężki Samochód Ratownictwa Drogowego na podwoziu Scania, którego Komenda Miejska PSP w Łodzi otrzymała w grudniu.
Dziękujemy za wszystkie dary wrzucane do puszeczek !

1 % podatku

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź - Sikawa pragnie serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom za zaufanie jakim obdarzyli naszą działalność przekazując 1% podatku. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie przekazane nam kwoty, bowiem liczy się każdy, nawet ten najmniejszy 1%.

Dzięki Państwa dobrej woli będziemy mogli zakupić sprzęt, który kiedyś może okazać się niezbędny podczas podejmowanej przez nas interwencji.

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź - Sikawa

Krzysztof Bąkowski

Przekazanie samochodu do naszej jednostki !

W dniu 16 grudnia 2011r.na terenie Komendy Miejskiej PSP w Łodzi odbyło się uroczyste przekazanie nowych samochodów dla jednostek ratowniczo gaśniczych oraz dwóch samochodów dla jednostek ochotniczej straży pożarnej. Kluczyki jednego z nich - StarMan'a 12.227 trafiły w ręce Prezesa naszej jednostki druha Krzysztofa Bąkowskiego.

Oprócz niego przekazano również 2 średnie samochody na podwoziu MAN oraz jeden ciężki samochód na podwoziu Scania. Samochody te zastąpią dotychczas eksploatowane wozy bojowe na jednostkach Nr 4, Nr 5 oraz Nr 7. Ich zadaniem jest głównie walka z pożarami, niemniej jednak ze względu na wyposażenie techniczne są one również nieodzowne w usuwaniu wszelkiego rodzaju wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na drogach. Samochody zostały sfinansowane przez Urząd Miasta w Łodzi i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wartość inwestycji to 2,4 mln złotych łącznie za trzy pojazdy.
Komenda miejska PSP w Łodzi otrzymała również ciężki samochód ratownictwa technicznego (MegaCity) na podwoziu 8x8 Scania został on wyposażony w żuraw hydrauliczny o udźwigu 6,5t oraz 2 wciągarki hydrauliczne i dźwig do transportu pojazdów ciężarowych. Samochód jest również wyposażony w sprzęt hydrauliczny i elektryczny stosowany w ratownictwie technicznym. Zakup tego samochodu został zrealizowany w ramach projektu z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego – Infrastruktura i Środowisko Narodowa Strategia Spójności. Koszt tego pojazdu to blisko 2,4 mln złotych.
W ramach współpracy ze Strażą Graniczną Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 1 została doposażona w przekazany przez pograniczników samochód terenowy Mercedes G 290GD oraz quad Honda TRX 300. Pojazdy te przypisane będą do Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej, gdzie będą wykorzystywane do transportu sprzętu i ludzi w trudnodostępnym terenie. Dodatkowo ze środków komendy wojewódzkiej została zakupiona kamera wziernikowa do poszukiwań technicznych i ratownictwa na gruzowiskach – Searchcam 3000 za kwotę 57 tyś. złotych.

Dziękujemy bardzo Komendantowi Miejskiemu PSP w Łodzi - st. bryg. Andrzejowi Wyciszkiewiczowi, bo to głównie dzięki niemu udało nam się pozyskać w/w wóz bojowy. Dziękujemy również Zarządowi Miejskiemu za poparcie naszych wniosków oraz Urzędowi Miasta Łodzi za dotychczasowe wspieranie naszej działalności.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dołącz do Nas!
Wynajem sali