Ochotnicza Straż Pożarna Łodź - Sikawa
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z Ochotnicza Straż Pożarna Łodź - Sikawa musisz się zarejestrować.
FacebookMiejskie Manewry Pożarnicze - Andrzejów 2012

W dniu 22.09.2012 na terenie Osiedla Łódź - Andrzejów odbyły się ćwiczenia doskonalące dla jednostek OSP z terenu działania KM PSP w Łodzi. Podczas działań ustalone były dwa scenariusze:

Scenariusz I
a) W budynku składającym się z jednej kondygnacji podziemnej oraz dwóch naziemnych wybuchł pożar. W wyniku oddziaływania środowiska pożaru nastąpiło zawalenie klatki schodowej prowadzącej na piętro budynku, co uniemożliwiło dotarcie do dwóch poszkodowanych. Jednocześnie następuje rozwój pożaru w piwnicach. Z uwagi na duże zadymienie zaistniała konieczność przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji poszkodowanych znajdujących się na piętrze przy jednoczesnym prowadzeniu działań ratowniczo - gaśniczych w piwnicy.

b) Bardzo duże zadymienie spowodowało utrudnienia w ruchu drogowym w wyniku czego doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. W samochodach po dojeździe zastępów wyposażonych w sprzęt ratownictwa drogowego znajduje się dwóch poszkodowanych. Jednakże z relacji świadków zdarzenia wynika, iż w samochodach znajdowały się jeszcze dwie osoby, które będąc w szoku uciekły do pobliskiego lasu.

c) W tym samym czasie z powodu silnie wiejącego wiatru doszło do przeniesienia się pożaru na pobliski las. Z uwagi na prawdopodobne przebywanie w lesie dwóch poszkodowanych należy szybko skierować kolejne siły i środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru w lesie oraz wprowadzić do akcji specjalistyczną grupę poszukiwawczo - ratowniczą w celu odnalezienia poszkodowanych.

Scenariusz II - działania niezależne, kierującym działaniem ratowniczym na miejscu jest dowódca grupy specjalistycznej.
a) W stawie widziano topiącą się osobę, która po chwili zniknęła pod powierzchnią wody. W związku z powyższym należy prowadzić działania poszukiwawcze w wodzie w celu wydobycia poszkodowanego na powierzchnię.

Jednostka nasza brała udział przy pożarze lasu, po czym po zakończeniu działań i zwinięciu sprzętu udaliśmy się do pomocy medycznej przy wypadku.

Warto podkreślić, iż działania jednostek OSP były chwalone przez rozjemców Komendy Miejskiej PSP w Łodzi, co świadczy o coraz lepszym wyszkoleniu naszych druhów.

Dożynki na Zjazdowej

Na Dożynkach nie mogło również zabraknąć delegacji z naszej jednostki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy niespodzianki w postaci książeczek o bezpieczeństwie.
Ponadto otrzymaliśmy podziękowanie od Rady Osiedla Dolina Łódki za wieloletnią współpracę i wspieranie ich działalności, które do rąk własnych zostało przekazane Prezesowi, druhowi Krzysztofowi Bąkowskiemu.

IV Zlot Samochodów Pożarniczych "Fire Truck Show"

W dniu 30.06.2012 r jednostka nasza na zaproszenie OSP Główczyce brała udział w IV Zlocie Samochodów Pożarniczych "Fire Truck Show".
Impreza rozpoczęła się mszą świętą, po której przybyłe na zlot pojazdy utworzyły korowód objeżdżając dookoła miejscowość, aby na koniec zebrać się na tzw. placu zlotowym.
Wśród konkursowych pojazdów znalazły się m.in. Tatra, stary wojskowy Skot przerobiony na samochód do działań gaśniczych czy Star 25 i najnowsza Scania z OSP Szemrowice.
Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników wiele konkursów i atrakcji.

 


Dzień Dziecka w POD im. T. Kościuszki

W dniu 03.06.2012 udaliśmy się dwoma zastępami w celu pokazów z okazji Dnia Dziecka na teren Pracowniczych Ogródków Działkowych im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Piwnika Ponurego w Łodzi. Przygotowaliśmy konkursy dla dzieci, jak i zapoznaliśmy ich z pracą strażaków - ratowników. Każde dziecko otrzymało od nas książeczkę " Nie igraj z ... " wydaną przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Łodzi.

Zakończenie szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego

W dniu 13 maja 2012 roku na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 7 w Łodzi, egzaminem sprawdzającym zakończył się specjalistyczny kurs ratownictwa technicznego strażaków – ratowników OSP. Jednostkę naszą reprezentowali druhowie: Tomasz Ciekański, Damian Wróbel oraz Robert Rostkowski. Wszyscy zakończyli egzamin z wynikiem dobrym.

31-godzinny kurs przeprowadzono zgodnie z obowiązującym „Systemem szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP z dnia 11 maja 2006 r.
W trakcie trwania szkolenia szczegółowo omówiono w JRG 3 przy ul. Wólczańskiej następujące zagadnienia:
- wypadki drogowe – statystyka i przyczyny,
- budowa pojazdów samochodowych,
- hydrauliczne urządzenia ratownicze,
- organizacja akcji ratownictwa technicznego na drogach,
- metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów,
- postępowanie ratownicze w czasie akcji z występowaniem substancji niebezpiecznych,
- postępowanie ratownicze w czasie innych akcji komunikacyjnych.

Egzamin, który składał się z części teoretycznej (test wiedzy) oraz części praktycznej (ćwiczenia praktyczne na wraku samochodu z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego). W skład komisji egzaminacyjnej wchodzili pracownicy Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego KM PSP w Łodzi:
- mł. bryg. Piotr Olejniczak
- st. kpt Jacek Jaksoń
- mł. kpt Marcin Lech
- kpt. Adam Antczak

Gratulujemy uczestnikom kursu pozytywnego ukończenia kursu oraz życzymy dalszych sukcesów.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dołącz do Nas!
Wynajem sali